Limestone College Academic Awards Ceremony Winners

Tuesday, April 30, 2019 - 2:30pm
Academic Awards 2018-2019

Limestone College held its 2018-2019 Day Campus Academic Awards Ceremony on Monday, April 15, 2019, inside Fullerton Auditorium.

Please see the attached document for a full list of the award winners.

A photo album of the award winners can be found at here.

 

 

 

First Name Last Name Award   Department Category Presenter

Scholarships

Ariel  Jones Ramona McBrayer Ross Scholarship Music Scholarship Dr. Gena Poovey
Caleb  Lail Louise Pettit Jones Scholarship Music Scholarship Dr. Gena Poovey
Zachary  Poston Bright Gresham Parker Scholarship Music Scholarship Dr. Gena Poovey
Emma  Draney Bright Gresham Parker Scholarship Music Scholarship Dr. Gena Poovey
Gabe Hill Trent E. McSwain Scholarship Music Scholarship Dr. Gena Poovey
Olivia  Chapman MC Wicht Sr. Scholarship Biology Scholarship Dr. Brian Ameling
Caleb  Lail Dolly Nunnery Boney Scholarship English Scholarship Dr. Alex Richardson
Alyssa  Evans Ramona Westbury Hale Scholarship English Scholarship Dr. Alex Richardson
Stacey Goode Creative Writing Scholarship English Scholarship Dr. Alex Richardson

Candelabra

Katherine  Kinard Annie E. McClain Awd for Poetry   Candelabra Ms. Erin Pushman
Caleb  Lail Lee Davis Lodge Awd for Prose   Candelabra Ms. Erin Pushman
Bailey  Penegar Candelabra Student Production Artist   Candelabra Dr. Jennie Sweo

Department

Katherine Kinard Exc. In English English Department Dr. Alex Richardson
Tyler  Eldred Dr. Tom Exc. In History Awd History Department Dr. Patricia Hoskins & Dr. Karl Trybus
Millie  Shaw Dr. Tom Exc. In History Awd History Department Dr. Patricia Hoskins & Dr. Karl Trybus
Ansley Jones The Kathy Estes Thomson Awd
for Outstanding Freshmen in History
History Department Dr. Patricia Hoskins & Dr. Karl Trybus
Catherine  Hickey The Kathy Estes Thomson Awd
for Outstanding Freshmen in History
History Department Dr. Patricia Hoskins & Dr. Karl Trybus
Victoria  Norwood Exc. In Bus. Admin. & EconomicsBusiness Department Dr. Keith Keppley
Lauren Chong Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Carlota Corominas Cuen Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Myrlin de Graaf Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Jose Fernandez Reigada Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Erin  Kennedy Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Stephanie  Beltran Delta Mu Delta Business Honor Society Business Department Dr. Keith Keppley
Rose  Blackburn Gabe Stoeppler Exc. In Accounting Accounting Department Dr. Angela Williams
Meryl  Litwin John M. Sullivan SW Student of
Year for the Day Campus
SW Department Ms. Mary Beth Hyatt & Ms. Lisa Glenn
Bethany  Nemeth Penni O. Griffin SW Student of the
Year for the Online & Evening Programs
SW Department Ms. Mary Beth Hyatt & Ms. Lisa Glenn
Faythe  Brown Psychology Research Award Psychology Department Dr. Kelly Jones
Raekwon Reggler Psychology Research Award Psychology Department Dr. Kelly Jones
Matt Hommel Psychology Research Award Psychology Department Dr. Kelly Jones
Jesse  Ketchum Exc. In Psychology Psychology Department Dr. Kelly Jones
Britney Haynes Oustanding Ach. In Gen. Chemistry Chemistry Department Dr. Frank Bellvue
Joy  Singleton Rising Artists   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Morgan  Faucett Rising Artists   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Alec Morton Rising Artists   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Kaitlyn  Bolin Rising Artists   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Tyler Hill Senior Awds   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Destiny Foster Senior Awds   Art Dept Carolyn Ford & Jenny Sweo
Angela Vivaldi Honorary Art Major   Art Dept Carolyn Ford  
Kaitlyn Bolin Mud Wrestling Awards   Art Dept Carolyn Ford
Meagan  Blough Mud Wrestling Awards   Art Dept Carolyn Ford
Ethan  Smallwood Mud Wrestling Awards   Art Dept Carolyn Ford
Catherine  Hickey Mud Wrestling Awards   Art Dept Carolyn Ford
Bailey Yarborough Mud Wrestling Awards   Art Dept Carolyn Ford
Ruby Kubac Graphic Design Award   Art  Dept Jennie Sweo
Matt  Bailey Outstanding Biology Freshman Biology Dept Lauren Barker-Coutsos
Britney Haynes Outstanding Biology Sophomore Biology Dept Michael Harris
Audra  Butler Outstanding Biology Junior Biology Dept Tamara McGovern
Ethan  Smallwood Outstanding Biology Senior Biology Dept Suzanne Lindley
Alison Walsh Outstanding HS Sophomore Health Sciences Dept Dr. Suzanne Lindley
Trevor  Ano-Ryba Outstanding HS Junior Health Sciences Dept Dr. Suzanne Lindley
Sheldon  Reid Outstanding HS Senior Health Sciences Dept Dr. Suzanne Lindley
Alex  Grooms Emmie Evans Rector Exc. In PE PE Department Dr. Cindy Cavanaugh
Kristen Cole Exc. In PE/General PE Department Dr. Maria Felicia Cavallini
Haley Crouch Excellence in Athletic Training Athletic Training Dept Vanessa Fulbright
Diego  Menendez Exc. In PE/Strength & Conditioning PE Department Mr. Adam Blalock
Holly Rawcliffe Exc. In PE/Strength & Conditioning PE Department Mr. Adam Blalock
Eleonor Elisabet Skoog Sport Management Academic
 Achievement
Sport Management Department Dr. Jaime Orejan
Mallory Rhyan Gardner Exc. In Sport Management Sport Management Department Dr. Jaime Orejan
KayCee Tessitore CJ Student of the Year CJ Department Dr. Betsy Witt & Mr. Fred Lux
Ashley Lancaster Archie Fowler Exc. In Elem. Ed. Education Department Dr. Virginia Scates
Breanna  Hames Exc. In Early Childhood Ed. Education  Department Dr. Teresa White

Student Success

Kaina  Machado Outstanding Tutor Awd.   Student Success Ms. Rachel Hill
Virginia Scates SaintsFIRST Mentors   Student Success Mr. Brad Jones
Michelle  Phillips-Meek SaintsFIRST Mentors     Student Success Mr. Brad Jones
Andrea  Allison SaintsFIRST Mentors     Student Success Mr. Brad Jones
Bill Petty SaintsFIRST Mentors     Student Success Mr. Brad Jones
Jack Knipe First Year Champions     Student Success Mr. Brad Jones
Michelle  Phillips-Meek First Year Champions     Student Success Mr. Brad Jones
Carole Taylor First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Fred Lux First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Jimmie Hale First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Marquintus  Jones First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Jim  Prevost First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Alicia Smith First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Luciana Singleton First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Eric Schaefer First Year Champions     Student Success Ms. Sigourney Davidson
Jim  Prevost Outstanding Student Success Advoc.     Student Success Ms. Stacey Mason

Special

Sofia  Lundkvist Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Cara  Phillips Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Myrlin de Graaf Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Aidan  Rhorer Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Shannon Sickler Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Vincent  Anoyke Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Lea Hippauf Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Susan Williams Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Theresa  Huth Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Alexandra  Mathis Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
John  McNamara Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Kiana  Machado Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Emma  Buchanan Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Mirko Ronchi Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Rachel Bliss Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Karsten Kenley Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Alex Grooms Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Caitlin Russell Alpha Chi Honor Society     Special Awards Dr. Keith Keppley
Stephanie  Beltran AAUW Senior Woman of the Yr.     Special Awards Dr. Karen Gainey
Stephanie  Beltran The President's Student Svc. Awd.     Special Awards Dr. Darrell Parker

Faculty and Staff

Dr. Jimmie Hale The Fullerton Merit Award     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker
Dr. Kelly  Jones The Fullerton Merit Award     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker
Ms. Vandy Scoates The Fullerton Merit Award     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker
Dr. Angela  Williams The Fullerton Merit Award     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker
Dr. Felicia Cavallini Pres. Exc. Award - Faculty     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker
K.C.  Barnhill Pres. Exc. Award - Staff     Faculty & Staff Awds Dr. Darrell Parker